Mamatalks.sk

Epizóda #33- Rozumné nakupovanie pre veľkorodinu - ako ušetriť a nakupovať rozumne

Lydia Argilli Season 1 Episode 33

To že sa stalo nakupovanie jednoduchšie neznamená, že musíme kupovať viac. O to viac, že Covid mal radikálny dopad na cenu tovaru a potravín a tak už nieje zriedkavé, že za ten istý nákup platíte 2-násobné sumy ako by ste ich zaplatili pred 3 rokmi.

V tejto epizóde sa dozviete v prvom rade:

·        Ako rozumne nakupovať

·        Ako nepreškrtnúť rodinný rozpočet

·        Ako minimalizovať kúpu zbytočností

·        Ako si nepreplniť dom zbytočnosťami

Na to, aby sa vám to podarilo vám ponúkam tieto rady

1.      Pri online nákupe nepodlahnite aktuálnemu momentu, ale kupujte veci až po 24 hodinnovom zvážení. Niekomu pomôže ak si vyhradiť na nákup 1 deň v týžni či mesiaci kedy si objedná to, čo počas predchádzajúcich dní vložil do online koša.

2.      Nekupujte detské oblečenie len preto, že si myslíte, že vám niečo chýba. Najskôr si pozrite a pretriedite čo máte doma, zistíte, či im to čo potrebujete náhodou neostalo po súrodencoch a spíšte si na papier len s oblečením, čo vám naozaj chýba. Vyhnete sa tak zbytočným kúpam (3 vetrovky na zimu atď.). Takisto nekupujte denne, ale povedzme len raz za mesiac.

3.      Pred kúpou sa zamyslite nad tým, či to potrebujte, či to už eventuálne doma nemáte a o čo bude váš život plnohodnotnejší keď to kúpite – najmä pri veciach, čo stoja väčšie položky. Ak na všetky 3 otázky je odpoveď, že novou kúpou sa nič  nezmení, tak asi je takáto kúpa len z kategórii zbytočných vecí, čo budú preplňovať váš dom a zbytočne zaťažovať váš rodinný rozpočet.

4.      Hračky a darčeky kupujte rozumne – namiesto 20 malých darčekov sa snažte ako rodina zložiť na 1 vec, ktorú si to dieťa naozaj naozaj praje. Jednak ušetríte finančne ale takisto sa vyhnete bytu preplneným vecami, ktoré sa neskôr aj tak nepoužívajú. Ani deti sa nedokážu hrať so 160 rôznymi hračkami.

5.      Regulujte si koľko jedla hotového či už v reštaurácii, pekárni, fast foode atď. konzumujete. Zdajú sa to byť drobné položky ale jedenie mimo domu už nieje lacná záležitosť a častokrát sa tie náklady dokážu vyšplhať do veľmi vysokých súm, najmä aj máte viacero detí a mimo domu jete pravidelne.

6.      Pri kúpe potravín postupujte racionálne a minimalizujte tak produkovanie zbytočného potravinového odpadu– nekupujte veci, čo by ste mali kúpiť (lebo povedzme je to žiadané) ale len to, čo naozaj zjete. Takisto si skontrolujte pre kúpou vaše zásoby trvanlivých potravín ako aj stav vašej chladničky a spíšte si, čo vám chýba, poprípade si zostavte plán jedla na ďaľší týžden a podľa toho nakúpte. Nekupujte len podľa nálady a bez plánu. Uvidíte, o koľko menej potravinového odpadu budete tvoriť.

Ak vás môj podcast zaujal, nezabudnite ma navštíviť tiež na mojej stránke - www.mamatalks.sk

Takisto ma nájdete na sociálnych sieťach, či už na instagrame alebo facebooku.

Teším sa na vašu návštevu.